3. ročník festival Tanec a handicap

Festival Tanec a handicap 2014

Plakát Tanec a handicap 2014

 

Festival probíhal od pátku 14. do neděle 16. března 2014 v Brně v Bezbariérovém divadle Barka. Byl rozdělený na dva divadelní večery (pátek, sobota). Kromě nich ale probíhaly i workshopy, a to během celé soboty a ve dvou nedělních blocích.

Páteční večer byl koncipován především jako ukázka profesionálních a poloprofesionálních souborů a jako motivace pro účastníky sobotního představení. Představili se nám Len tak tak, které jsme mohli poznat již během posledního ročníku. Z Bratislavy nám přivezli představení Tabu, které hovořilo především o limitech těla a vnímání sebe samého. Další soubor, který na náš festival zavítal poprvé, tvořili studenti Ateliéru výchovné dramatiky neslyšících z brněnské JAMU, a jejich představení mělo název Zlatý kolovrat. Dramatizace Erbenovy balady měla silný vizuální náboj, příběh místy až hororový. Propojení znakové řeči s pohybovým divadlem bylo novinkou pro mnohé diváky.

V sobotu proběhlo hlavní koncepční představení pěti integrovaných souborů z různých koutů naší republiky. Pod letošním tématem Geometrie spojili své síly pražští Freedom4, T.I.K. a PATZ z Jilemnice, ostravská Bílá Holubice, brněnské Cyranovy boty a nově také soubor A proč ne? rovněž z Brna.

Každý ze souborů pojal svoji část představení naprosto odlišně. Jak, to se můžete dočíst v replice divadelního programu v sekci Media, podívat se na ukázku z představení Geometrie a navštívit festivalové dění.

Neodmyslitelnou součástí festivalu jsou již tradiční workshopy. Podobně jako v minulých ročnících mohli účastníci načerpat síly za pomocí čtyřnohých miláčků při canisterapii, relaxovat při muzikoterapii. Společně se širokou veřejností měli též možnost vyzkoušet si ovládání animací pomocí vlastního těla na workshopu s technologií Kinect pod vedením Jitky Semotamové a Tomáše Macha.

Festival vzbudil u diváků a účastníků velký ohlas.

„DĚKUJI, snad to slovo vyjadřuje vše, co bych chtěla povědět. Protože od nápadu udělat takový festival, od prvního setkání se soubory z celé republiky a Slovenka je to pro mne srdcovka. Všem, které jsem potkala a kteří se o nás starali a tančili a povídali si, posílám velké objetí a těším se na viděnou a tancovanou!“

Míla Vašíčková, účastnice festivalu Tanec a handicap 2014

„Tanec a handicap mi opět pomohl uvědomit si, že není nic jako dva světy; svět lidí s handicapem a bez, ale jen jeden – nás všech. A krása spočívá právě v jeho rozmanitosti.“

Zuzana Bóková, návštěvnice festivalu Tanec a handicap 2014

 

Festival Tanec a handicap 2014 proběhl pod záštitou

Kulturárium

Festival Tanec a handicap 2014 finančně podpořily

 

Statutární město Brno

logo_brno - cervene

NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Hlavní partner

cafeplusco_delikomat

Partneři

 

Bezbariérové divadlo Baerka Liga za práva vozíčkářů
DaL_tisk  
iNETPrintCZ - logo - CMYK_claim
 logo Roosevelt

Mediální partneři

 

Rádio Krokodýl GENERACE_21_LOGO malé
TANEČNÍ-AKTUALITY - malé na_vecer-logo-pozitivni
kult kamvbrnelogo

 

Festival dále podpořili

Krystyna Poloková

Květa Filipová

Lucie Šalková

Rodina Skaunicova

Jitka Semotamová

Zdeněk Laudát

Viktor Nohál

Josef Vagunda-Drgáč